بسیاری فکر می کنند که داستان برند همان تاریخچه نام تجاری آنهاست و یا مسائلی است که در یک جلسه بازاریابی مطرح کرده اید. این مسائل می توانند بخشی از داستان برند شما را تشکیل دهند اما، واقعیت اینست که داستان برند شما باید چیزی بیش از این باشد.

پشت هر برند و کسب و کار موفقی داستانی وجود دارد. از روزهای اولیه تاسیس تا به امروز، روایتی وجود دارد که ارزش های برند و هر آنچه برای آن کسب و کار مهم است و چرایی اهمیت آن را بیان می کند. این داستان چیزی بیش از یک ابزار برای بازاریابی و یا تمرین برندسازی است. داستان برند پایه و اساس موفقیت یک شرکت است. در این نوشته، می خواهیم ببینیم که داستان برند چیست و چرا هر شرکتی به یک داستان قوی نیاز دارد.

داستان برند شما روایتی منسجم از فکت ها و احساساتی است که به وسیله برند شما خلق شده. برخلاف شیوه تبلیغات سنتی (که فقط در مورد خود برند صحبت می کند)، یک داستان برند خوب باید واکنشی احساسی را (در مخاطب) القا کند. نوع محصول، قیمت آن، تاریخچه، کیفیت محصول، شیوه بازاریابی، هدف ها و ارزش ها و از همه مهمتر، نظر مصرف کنندگان و… همه و همه بر برند تاثیر دارند.

آوند استودیو آماده ارائه کلیه خدمات طراحی و اجرای بسته بندی، عکاسی صنعتی و تبلیغاتی و تیزر است.

مشاوره، استعلام قیمت و ثبت سفارش آوند استودیو مشهد

قدرت داستان سرایی

ما انسان ها داستان سرایان بالفطره ایم. ما از داستان ها برای درک دنیای اطرافمان، به اشتراک گذاشتن تجربیات خود و ارتباط با دیگران استفاده می کنیم. از داستان سرایی می توان به عنوان ابزاری قدرتمند برای ایجاد ارتباطات عاطفی، خلق حس اعتماد و الهام بخشیدن استفاده نمود. شرکت‌ هایی که داستان قانع ‌کننده‌ای برای روایت دارند، به احتمال زیاد موفق به جذب مشتریان، سرمایه‌گذاران و کارمندانی می شوند که ارزش‌ها و باورهای مشابهی با آنها دارند.

تمایز دلیل موفقیت کسب و کارهاست

داشتن یک داستان قوی همچنین می تواند به تمایز یک شرکت از رقبای خود کمک کند. در بازار پررقابت امروزی، تنها ارائه یک محصول یا خدمات خوب کافی نیست. شرکت ها باید به بهترین نحو هرآنچه که آنها را از رقبایشان متمایز می کند را بیان کنند. یک داستان خوب می‌تواند این ایده‌ها را به بهترین شکل به مخاطب منتقل نموده و هر آنچه که شرکت را از سایر رقبا متمایز می کند به آنها نشان دهد.

خلق داستانی قوی

فرآیند ساخت یک داستان قوی به چه صورت است؟ این فرآیند با درک ارزش ها، ماموریت و چشم انداز کسب و کار آغاز می شود. هدف کسب و کار چیست؟ ارزش های اصلی و مهم برای کسب و کار چیست؟ و چه چیزی کسب و کار را از رقبای خود متمایز می کند؟ دانستن پاسخ این سوالات برای ساخت داستانی قوی که بتواند در ذهن مشتریان طنین انداز شود ضروری است.

هنگامی که ارزش ها، ماموریت و هدف کسب و کار مشخص شد، می توان داستان را ساخت. داستان باید ساده، قابل درک و متمرکز بر مخاطب باشد. و همانطور که گفتیم باید به گونه ای نقل شود که بیانگر ارزش‌ها و ماموریت کسب و کار بوده و همچنین الهام ‌بخش بوده و باعث ایجاد رابطه ای عاطفی (بین برند و مشتری) شود. داستان شما باید با همه اجزا و دارایی های برندتان سازگار باشد.

برندهایی با داستان قوی

داستان اپل، پیرامون ماموریتش برای توانمندسازی مردم از طریق فناوری و تکنولوژی است. داستان این شرکت از طریق تبلیغات، طراحی محصولات، فروشگاه ‌های اپل و… منتقل می‌شود. داستان اپل به این شرکت کمک کرده تا یک پایگاه مشتری وفادار بسازد که مشتاق محصولاتش است.

هر یک از برندهای بزرگ داستانی دارند که ساده، قابل درک و متمرکز بر مخاطبان آنهاست. داستان‌های آن‌ها ارزش‌ها و ماموریت‌ هایشان را به بهترین نحو به مخاطب انتقال داده و به ایجاد یک رابطه عاطفی (بین برند و مشتری) کمک می کنند. در نتیجه این شرکت ها توانسته اند مشتریان وفادار جذب نمایند و در بازارهای مربوطه خود به موفقیت دست یابند.

شما تنها نویسنده داستان برند خود نیستید.

مبحث داستان سرایی برای برند مدت هاست که وجود دارد، اما بخاطر ظهور شبکه های اجتماعی که گفتگو و تبادل نظر را در مورد برندها و تجربیات با آنها ممکن کرده، داستان سرایی برند اهمیتی دو چندان پیدا کرده است. برای مثال، وبلاگ ها و صفحه های بازاریابی پر از نمونه‌ هایی هستند که نشان می‌دهد چگونه برندها در توییتر یا فیس‌بوک به مشکل خورده اند. و این به بخشی از داستان یک برند تبدیل می شود.

تبلیغات سنتی مبتنی بر جریان یک طرفه اطلاعات است. از برند به مصرف کننده. اما اکنون (به دلیل ظهور شبکه های اجتماعی) یک برند با کسانی که آن را تجربه می کنند به گفتگو و تبادل نظر می نشیند. نویسنده داستان برند شما همان دنبال کنندگان شبکه های اجتماعی، مشتریان، کارآموزان و… هستند.

صدای و ماموریت شما اهمیت دارد

شما نمی توانید همه چیز را در مورد داستان برند خود کنترل کنید، اما می توانید آن را هدایت و رهبری کنید. داستان خاص و جذاب خود را براساس ارزش های خود بسازید. و با نشان دادن ماموریت و ارزش های خود می توانید تعامل عاطفی خلق کنید.

هر برندی به یک داستان قوی نیاز دارد. یک داستان خوب می تواند برند را از رقبای تجاری خود متمایز کرده، و به ایجاد یک ارتباط عاطفی با مشتریان کمک کند. ساختن یک داستان قوی تنها با درک ارزش‌ها و ماموریت برند مسجل می شود. با بیان یک داستان قوی، کسب و کارها می توانند برندهای قوی بسازند و در بازارهای مربوطه به موفقیت دست یابند. بیان داستان برند شما مزایای دیگری نیز دارد. اگر می خواهید یک برند خاص و پرمیوم باشید، باید داستان خوبی داشته باشید. بیان داستان شما فرصتی برای تعیین سرنوشت شماست. این فرصت را نباید از دست بدهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *