یک طراحی بسته بندی محصول خوب می تواند به عنوان فروشنده و بازاریاب برای محصول شما باشد. همچنین طراحی بسته بندی محصول خوب به برندهای کوچک کمک می کند تا توانند با بزرگان صنعت رقابت کنند. بعلاوه بسته بندی محصول چشم نواز می تواند تأثیر زیادی در فروش داشته باشد و حتی هزینه های تبلیغات برای شما را کاهش دهد. در ادامه نکاتی آورده شده تا شما را در خلق یک بسته بندی چشم نواز کمک کند تا بتوانید محصول خود را از رقبا متمایز کرده و فروش بهتری را تجربه نمایید.

استفاده مناسب از هر میلی متر فضای روی بسته بندی یا لیبل، بسیار مهم است. زیرا اینجا فرصتی برای ارتباط با مصرف کنندگان برایتان فراهم شده و باید به نحو احسن از آن برای دستیابی به یک ارتباط طولانی مدت با مشتریان است.

اندازه این فضا بر طراحی و آنچه که می توان در آن گنجاند تاثیر دارد. قبل از شروع طراحی، به مسیر آن بخوبی فکر کنید. مسیر طراحی نقطه ارتباطی بین محصول برند، طراحی بسته بندی آن و همه مسائل مربوط به تبلیغات و بازاریابی آن است. از وبسایت گرفته تا بنر های تبلیغاتی در سطح شهر.

برای اینکه بهترین مسیر طراحی را بیابید، باید نیاز های مصرف کنندگان محصول را بشناسید.

ابتدا درک پیشینه محصول مهم است.

  • داستان محصول: چطور به اینجا رسیده؟
  • موفقیت ها و شکست های محصول در این مسیر؟
  • ارزش های برند و محصول: چشم انداز بلند مدت؟

پس از آن، منظور از شناخت مشتریان، دانستن نیاز های آنهاست. و بهترین راه برای درک این نیازها، قرار دادن خودتان در جای آنهاست.

مشتریان وفادار ارزشمند ترین دارایی های یک برند هستند. لحظه ای که مصرف کننده برای اولین بار محصول شما بر می گزیند، می تواند لحظه ای باشد که او را تبدیل به یک مشتری وفادار برای برند شما کند. برای عرضه یک محصول به بازار، وقت، هزینه و برنامه ریزی زیادی نیاز است. و همه چیز زمانی به ثمر می نشیند که محصول شما در قفسه فروشگاه ها برای فروش چیده می شود. (بیاد داشته باشید محصول و بسته بندی شما باید متمایز باشد تا برگزیده شود.)

سپس، شخصی دارد قفسه ها را نگاه می کند و چیزی توجه او را به خود جلب می‌کند. محصول را از روی قفسه برداشته و نوشته های روی آن را به صورت گذرا می خواند و در نهایت محصول را می خرد. (همه اینها در کسری از ثانیه رخ می دهد. متمایز بودن از سایر محصولات رقبا برگ برنده شما برای فروش بیشتر است.)

همان یک لحظه توجه می تواند فرد را تبدیل به مشتری وفادار برند نماید. وفاداری به برند می تواند از شما تا حدی در مقابل رقبا محافظت نماید. همچنین می تواند نیاز به فعالیت های تبلیغاتی را کاهش دهد. به علاوه، مشتریان وفادار تمایل بیشتری به امتحان طعم های دیگر، یا محصولات دیگر برند شما خواهند داشت، و حتی احتمال بالایی وجود دارد که محصولات شما را به دوستان و آشنایان خود نیز پیشنهاد دهند.

حفظ مشتری فعلی آسان تر از یافتن مشتری جدید است. بنابراین از طراحی بسته بندی محصول غافل نشوید.

طراحی بسته بندی محصول نباید براساس ترندهای زود گذر انجام پذیرد. همچنین علایق شخصی شما، یا نظر فرزندتان و یا حتی رنگ مورد علاقه سگتان را نباید مبنای طراحی بسته بندی قرار دهید. شما می توانید یک بسته بندی محصول خوب طراحی کنید، اما تضمینی وجود ندارد که حتما فروش شما افزایش یابد. برای طراحی یک بسته بندی ماندگار، نیاز به برنامه ریزی و استراتژی قوی است.

اگر تولید کننده هستید و سفارش طراحی بسته بندی دارید، می توانید با آوند استودیو مشهد تماس بگیرید. ما اطمینان حاصل می کنیم تا محصول شما (مواد غذایی، ادویه، زعفران، آجیل و خشکبار، قهوه، عسل، خرما و…) طراحی بسته بندی خاص، منحصر به فرد و خلاقانه ای داشته باشد تا همیشه یک گام از رقبای خود جلوتر باشید.

نکاتی در مورد طراحی بسته بندی محصول

پترن ها

می توانید با استفاده از پترن ها بسته بندی خود را زیبا تر و جذاب تر نمایید. با استفاده از ترکیب رنگ ها مناسب می توانید پترن ها و طرح های جالبی خلق نمایید.

استفاده درست از تمام فضاهای موجود روی بسته بندی

فضای موجود روی بسته بندی به طور کامل در اختیار شماست و باید نهایت تلاش خود را بکنید تا به بهترین نحو از این فضا برای نمایش محصول و ویژگی های آن استفاده نمایید. حتی میتوانید داخل بسته بندی را نیز طراحی کنید.

سادگی

بعضی وقت ها سادگی برگ برنده شماست. با استفاده از رنگ های ملایم و طرح های ساده و مینیمال می توان طرح های چشم نوازی خلق نمود.

تجربه آنباکس

کارهایی که شخص در هنگام تعامل با بسته بندی شما انجام می دهد را در نظر داشته باشید. مثلا می توانید بسته بندی را چند مرحله ای طراحی نمایید تا مشتری با باز کردن هر قسمت به بخش دیگری از محصول دست یابد. می شود با خلق یک تجربه آنباکس شگفت انگیز، لذت این پروسه را برای مشتری چند برابر کرد.

مکمل محصول باشد

بسته بندی شما باید تکمیل کننده محصولتان باشد. برای مثال می توان با شفاف کردن قسمتی از بسته بندی یا قرار دادن پنجره ای روی آن اصل محصول را در معرض دید مصرف کنندگان قرار داد.

شوخ طبعی

می توانید از طرح ها یا المان هایی با مظمون طنز استفاده نمایید. برای مثال می توانید کاراکتری خنده دار طراحی کرده و آن را روی بسته بندی قرار دهید. کاری کنید که وقتی کسی محصول شما را می بیند لبخند بزند.

بی باک باشید

ترکیب کردن چندین رنگ و المان در یک الگوی جالب یکی از روش ها برای برجسته شدن است. تمام تلاش خود را بکار برید تا با خلق طرحی جذاب از سایر رقبا متمایز شوید.

نوآوری

اگر محصولی تولید می کنید که رقبای زیادی دارد به این بیاندیشید که چطور می توان آن را به صورت خلاقانه و جدیدی بسته بندی کرد.

اگر محصولی تولید می کنید که می توان آن را به عنوان هدیه خریداری کرد، بسته بندی را به آن شکل طراحی کنید تا حس و حال باز کردن یک هدیه را القا کند.

سبک بسازید

حتما نیاز نیست از تصاویر واقعی روی بسته بندی استفاده کنید. می توانید با ترکیب کردن عناصر مختلف مثل رنگ ها، المان ها و یا استفاده از پترن و حتی قرار دادن بافت خاص روی بسته بندی محصول خود را متفاوت کنید.

خود را محدود نکنید

در طراحی بسته بندی خود خلاقیت به خرج دهید و خارج از چارچوب فکر کنید. نیاز نیست همیشه از قوانین پیروی کرد گاهی می شود با اندکی خلاقیت بسته بندی ای طراحی کرد که کاملا از محصولات دیگر رقبا متفاوت باشد.

مدرن

با طرح های مدرن، شیک و ساده روی بسته، محصولتان خودنمایی می کند. برای دستیابی به ظاهری مدرن از خطوط صاف، رنگ ها و فونت های ساده استفاده کنید.

همچنین می توانید رنگ های روشن را در بسته بندی خود بکار گیرید.

بافت

فقط روی زیبایی بسته بندی تمرکز نکنید، فراموش نکنید مشتریان شما علاوه بر قوه بینایی، حس لامسه نیز دارند پس شما می توانید روی بسته بندی از بافت استفاده کنید تا مصرف کنندگان از بعد فیزیکی با بسته بندی شما تعامل داشته باشند.

داستانی تعریف کنید

اگر بتوانید با طراحی بسته بندی تان داستانی تعریف کنید به خودتان لطف بزرگی کرده اید. مردم عاشق داستان هستند و یادگیری اطلاعات به این صورت برایشان جذاب تر است.

ارزش ها

ارزش های برند خود را مشخص کنید و آنها را روی بسته بندی به نمایش بگذارید، همچنین اطمینان حاصل نمایید که مخاطب بخوبی آنها را درک می کند. بعنوان مثال اگر محصول شما دوستدار محیط زیست است باید در طراحی بسته بندی محصول این امر را نشان دهید.

خلاقیت

داشتن یک بسته بندی زیبا و منحصر به فرد نشدنی نیست، اما چالش اصلی تولید محصولی خاص و منحصر به فرد است، اگر از پسش بر بیایید می توانید به خود ببالید.

داخل بسته بندی

طراحی بسته بندی باید جذاب و چشمگیر باشد، اما جایی که خود محصول داخل آن قرار می گیرد چطور؟ اگر محصول شما شامل قطعات مختلفی است می توانید آنها را به صورت جدا از هم درون بسته بندی قرار دهید. همچنین بهتر است طرح ها و رنگ های استفاده شده در فضای داخل جعبه نیز با روی بسته بندی مطابقت داشته باشند.

سازگار با محیط زیست

امروزه بیش از پیش مصرف کنندگان بدنبال محصولاتی هستند که سازگار با محیط زیست باشند. از این رو تولید کنندگان نیز به تولید محصولاتی با بسته بندی هایی که قابلیت استفاده مجدد دارند روی آورده اند. برای مثال تولید کنندگان سس مایونز شیشه های سس را به صورت لیوان یا ماگ طراحی می کنند تا پس از تمام شدن محصول مشتری بتواند از آن استفاده نمایند. شما نیز می توانید در بسته بندی خود از متریالی استفاده کنید و یا آن را به شکلی طراحی کنید که قابلیت استفاده مجدد داشته باشد.

کیفیت کافیست

اگر محصولی که تولید می کنید با کیفیت است، نیاز نیست آن را در بسته بندی های پر زرق و برق قرار دهید. بگذارید تمام تمرکز روی محصول باشد و خودش را نشان دهد.

همچنین همه می دانیم، بسته بندی هزینه دارد. همیشه نیاز نیست محصول را در بسته های پرهزینه بسته بندی کنید. خیلی اوقات یک بسته بندی ساده و شکیل کافی است.

نشان دادن محصول

در مورد طراحی بسته بندی محصول، خصوصا بسته بندی مواد غذایی می توانید قسمتی از بسته بندی را شفاف نموده و یا پنجره ای روی بسته قرار دهید تا مصرف کنندگان قبل از خرید بتوانند داخل بسته بندی را دیده و بدانند چه چیزی انتظارشان را می کشد.

لوکس و تجملاتی

اگر بودجه شما محدود نیست می توانید یک تجربه لوکس و تجملاتی خلق کنید. از خود بسته بندی گرفته تا نحوه آنباکس و محصول داخل آن. عده زیادی حاضرند برای یک تجربه لوکس هزینه بیشتری بپردازند. البته در نظر داشته باشید که قیمت محصول باید منطقی باشد!

از چارچوب خارج شوید

در بعضی موارد می توانید از چارچوب خارج شده و از عرف پیروی نکنید. برای مثال آب معدنی اصولا در بطری های پلاستیکی بسته بندی می شود. اما شرکت هایی هستند که آب معدنی را در بسته های کارتنی عرضه می کنند.

تصاویر، نحوه تولید، تعامل

تصاویری که قرار است در طراحی استفاده کنید چشم نواز باشند و توجه خریداران را جلب نمایند.

اگر محصول شما به روش خاصی تولید شده می توانید از نحوه تولید آن نیز برای بسته بندی الهام بگیرید.

حتی می توانید بسته بندی را طوری طراحی کنید که مصرف کننده با آن تعامل داشته باشد. مثلا به طور خاصی باز شود یا مشتری برای دسترسی به قسمت های دیگر محصول باید بخش های مختلف بسته بندی را بگشاید.

اغراق

از اغراق کردن نترسید. استفاده از اشکال، تصاویر و رنگ های اغراق شده می تواند به جذابیت بسته بندی شما بیافزاید.

خود محصول

می توانید از شکل و ظاهر خود محصول نیز در بسته بندی کمک بگیرید. سعی کنید تا جایی که امکان دارد در طراحی خلاقیت بخرج دهید. و از رنگ و شکل خود محصول (در طراحی) به نفع خود استفاده کنید.

ویژگی های منحصر به فرد محصول و مزایای شما نسبت به رقبا

استفاده از ویژگی های منحصر به فرد محصول و مزایای آن روی بسته بندی بسیار با اهمیت است. زیرا این ویژگی ها و مزایا، نیازهای خریداران را برطرف نموده و دلیل خرید محصول شماست.

نمایش مزایا روی بسته بندی

منظور از مزایا میتواند گواهینامه ها، استانداردها و… که محصول شما از مراجع ذیصلاح مختلف دریافت کرده است باشد. برای مثال یکی از معتبرترین گواهینامه ها در کشور استرالیا ACO (استاندارد ارگانیک استرالیا) می باشد. قرار دادن این نشان های استاندارد و گواهینامه ها می تواند تاییدی بر کیفیت محصول شما باشد.

فرم خوب بسته بندی

بدیهی است که سالم رساندن محصول به دست مشتری اولویت شماست. از اولین نکات که در بسته بندی باید رعایت شود شکل و عملکرد درست آن است. متریال های بسته بندی مختلف مثل شیشه، کارتن، پلاستیک و… را بررسی نموده و لیستی از مزایا و معایب آنها تهیه کنید. نحوه باز و بسته شدن، قابلیت بازیافت، اندازه، حمل و نقل، نحوه نمایش، جذابیت بصری، هزینه و فضا از جمله جنبه هاییست که باید در نظر بگیرید زیرا در فروش محصول نقش مهمی دارند.

یک مثال خوب از بسته بندی خلاقانه و حال کاربردی، سه عامل کلیدی که در طراحی بسته بندی استفاده شده است:

یک پنجره روی بسته بندی قرار گرفته تا محتویات داخل آن دیده شود.

جعبه بسته بندی را می توان به صورت ایستاده یا آویز به نمایش گذاشت.

در طراحی بسته بندی از کارتن های بازیافت شده و سبک وزن استفاده شده که ارزش های برند را نشان داده و از آن حمایت می نماید.

متمایز باشید

قبل از عرضه محصول جدید به بازار باید رقبا و محصول آنها را مورد بررسی قرار دهید. ببینید چه طرح و رنگ هایی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از سلایق بازار هدف نیز غافل نشوید، ببینید مخاطب محصول شما چه چیزهایی را می پسندد. فونت و تایپوگرافی نیز بسیار مهم است. سپس با یک طراحی بسته بندی محصول خوب می توانید خود را از سایر محصولات رقبا در قفسه فروشگاه ها متمایز کرده و سرها را به سمت خود بگردانید.

جلب توجه با زیبایی

داشتن بسته بندی زیبا به معنی فروش بیشتر نیست. اصولا مصرف کنندگان محصولی را می خرند که بتواند نیازهای آنها را برطرف نماید. پس به آنچه برای مصرف کنندگان مهم است فکر کنید و سعی کنید نیازهای آنها را پاسخ دهید.

برای روی بسته بندی از المان ها و تصاویر مرتبط استفاده کنید. تصاویر و المان های گرافیکی نقش مهمی در خلق یک برداشت اولیه خوب دارند. هرگز از تصاویر بی کیفیت و آماتور استفاده نکنید. اگر توانایی پرداخت هزینه عکاسی حرفه ای را ندارید، سایت های زیادی هستند که تصاویر حرفه ای را با قیمتی پایین می فروشند.

روش های دیگر صرفه جویی در هزینه

برای تصمیمات درست و سرمایه گذاری مناسب در طراحی بسته بندی باید خارج از چارچوب فکر کنید. اگر بوجه شما محدود باشد ممکن است نتوانید طراحان حرفه ای برای بسته بندی محصول خود استخدام نمایید. یا شاید خود شما بسیار خلاق باشید اما دانش طراحی بسته بندی را نداشته باشید.

از اینها اجتناب کنید

درج اطلاعات بیش از حد روی بسته بندی، بسته بندی شما بروشور نیست!

استفاده از المان ها و تصاویر بی کیفیت و غیر حرفه ای

انتخاب نام برند که تلفظ و به خاطر سپردن آن سخت است

نوشته هایی با سایز نامناسب

عدم صداقت، ادعاهای پوچ

طراحی بسته بندی بر اساس ترند و مد روز، این ترند ها به همان سرعت که می آیند، از بین می روند.

بسته بندی از دید روانشناسی

همانطور که در بالا بیان شد، طراحی بسته بندی محصول شما باید جذاب و چشم نواز باشد تا بتواند با هزاران محصول موجود روی قفسه های فروشگاه ها رقابت کند.

طراحی بسته بندی محصول خود به مثال یک فروشنده و بازاریاب عمل می کند و باید بتواند بخوبی این مهم را به انجام رساند.

اما، چه چیزی باعث می‌شود که مصرف کنندگان به طرح‌های بسته‌بندی های خاص توجه کنند، در حالی که از کنار سایر محصولات به سادگی عبور می‌کنند؟ پاسخ ساده است، روانشناسی.

افراد به طور ناخودآگاه به محرک های بصری پاسخ می دهند. یکی از اصول پایه روانشناسی بازاریابی همین است.

اینکه چطور مصرف کنندگان را وادار به پاسخ مثبت به طراحی بسته بندی خود کنید، می تواند به شما کمک کند تا فروش بهتری را تجربه نمایید.

همه ما دوست داریم فکر کنیم که مصرف کنندگان یک محصول را کاملاً بر اساس شایستگی و کیفیت آن انتخاب می کنند. اما واقعا اینطور نیست، روانشناسان می گویند در بسیاری از موارد مصرف کنندگان بدون توجه به کیفیت، محصولی با بسته بندی پر زرق و برق، زیباتر و جذاب تر را بر می گزینند.

این برای تولید کنندگان و فروشندگان تنها یک معنا دارد. تولید یک محصول باکیفیت تنها بخشی از فرمول موفقیت در فروش است. برای موفقیت در فروش محصول، باید بسته بندی نیز به اندازه خود محصول جذاب باشد. استفاده از طرح ها، تصاویر و رنگهای چشم نواز می تواند بر میزان فروش شما تاثیر بگذارد.

در نظر داشته باشید شاید برخی از کسانی که محصولی را انتخاب می کنند، آن را برای هدیه دادن می خرند و هیچ شناختی از محصول ندارند. بسیاری از این افراد انتخاب هایشان را فقط بر اساس نوع بسته بندی و طراحی آن انجام می دهند.

طراحی بسته بندی محصول بر رفتار ما تأثیر می گذارد حتی زمانی که قصد خرید چیزی را نداریم.

تاثیر طراحی بسته بندی بر ضمیر ناخودآگاه ما

یک تحقیق در سال 2013 نشان می دهد: جذابیت طراحی بسته‌بندی یک محصول این پتانسیل را دارد تا حتی مصرف‌کنندگانی که قصد خرید آن را ندارند، وادار به خرید کند.

جالب است نه؟ این تحقیق شواهد مهم دیگری را درباره قدرت طراحی بسته بندی آشکار کرده است:

بسته‌بندی جذاب در مقایسه با بسته‌بندی‌های خنثی، باعث فعالیت شدیدتری در مناطقی از مغز که با تکانشگری مرتبط است، می شود.

منظور از بسته بندی خنثی، بسته بندی ای است که هیچ نوشته، طرح یا تصویری روی آن چاپ نشده است.

بسته بندی های جذاب و غیر جذاب در قیاس با بسته بندی های خنثی منجر به فعالیت کمتر در مناطقی از مغز می شوند که مسئول تفکر انعکاسی هستند.

بسته بندی جذاب باعث فعال شدن پاسخ های پاداش در مغز می شود، اما بسته بندی غیر جذاب باعث تحریک مناطق مرتبط با احساسات منفی می شود.

به عبارت دیگر، یک طراحی بسته بندی محصول جذاب، افراد را وادار به انتخاب های بدون فکر و تکانشی می کند، تفکر انعکاسی را دور می زند و به خریدار این حس را منتقل می کند که پاداشی دریافت کرده است. این تأثیر قدرتمندی است.

در ادامه چند نکته طراحی مبتنی بر روانشناسی برای بهبود طراحی بسته بندی محصول آورده شده است. انتخاب های هوشمندانه در رنگ، شکل، بافت و تایپوگرافی می تواند تفاوت ایجاد کند.

رنگ ها در طراحی بسته بندی احساسات را برمی انگیزند

رنگ ها باید سه نقش مهم را در طراحی بسته بندی محصول شما ایفا نماید:

باید توجه خریدار را جلب کند

رنگ ها در جلب توجه ما بسیار موثرند. مشخص شده که طول موج های رنگی خاص توجه انسان را به خود جلب می کند. نتایج یک مطالعه نشان داده که رنگ های قرمز، زرد، سبز و صورتی رنگ هایی هستند که توجه ها را بیشتر به خود جلب می نمایند. و استفاده از این رنگ ها روی بسته بندی از نظر فیزیولوژیکی احتمال اینکه کسی بسته بندی شما را نگاه کنید افزایش می دهد.

البته این بدان معنا نیست که همه بسته بندی ها باید قرمز، زرد یا سبز باشند. اگر قرار بود همه بسته‌ بندی ها از رنگ ‌های مشابه استفاده کنند، دیگر هیچ محصول متمایز و برجسته نمی شد.

و اینجاست که اثر انزوا خودش را نشان می دهد.

چیزهایی که از نظر بصری با همتایان خود متفاوت هستند، معمولاً متمایز شده و توجه ما را به خود جلب می کنند.

شما می توانید این اصل را به نفع خود بکار گیرید. اگر همه رقبای شما از بسته بندی هایی به رنگ آبی استفاده می کنند، شما می توانید از زرد یا نارنجی استفاده کنید تا بسته بندی تان متمایز شده و نگاه ها را به خود جلب کند.

رنگ ها باید تداعی کننده احساسات و عواطف مناسب باشند.

در فرهنگ های مختلف برخی از رنگ ها بیانگر معانی خاصی هستند. به طور مثال در امریکا رنگ قرمز نشانگر عشق، اشتیاق و خشم است. آبی نماد آرامش، اعتماد، ثبات و همچنین غم و اندوه است. رنگ زرد با شادی و سبز نماد پول است و….

نتیجه یک تحقیق نشان داده که افراد در 90 ثانیه اول پس از مشاهده محصولات، بطور ناخودآگاه آنها را ارزیابی می کنند. اکثر این افراد این محصولات را تنها بر اساس رنگ ارزیابی می‌کنند: نزدیک 85 درصد از مصرف‌کنندگان، رنگ را دلیل اصلی خرید یک محصول خاص می‌دانند و 80 درصد نیز معتقدند رنگ شناخت برند را افزایش می‌دهد.

نکته مهم اینست، باید رنگ‌هایی را انتخاب کنید که الهام بخش نوع ارتباطی هستند که می‌خواهید مشتریان با محصول شما داشته باشند.

برای مثال اگر مجموعه‌ای از ماسک‌های پوستی آرامش‌بخش می‌فروشید، می توانید از رنگ های آبی ملایم یا لاوندر (بنفش ملایم) انتخاب کنید.

یا اگر در حوزه لوازم کمپینگ فعالیت دارید، می توانید از طیف رنگ های سبز و قهوه ای الهام بگیرید.

اگر لوازم آشپزخانه تولید می کنید؟ رنگ‌های نقره‌ای یا سفید نشانگر تمیزی اند و این اطمینان را در ذهن مخاطب ایجاد می کنند که محصول شما برای استفاده با غذا بی‌خطر است.

تقویت هویت برند با رنگ

اگر لوگو دارید، رنگ های خاصی با برند شما مرتبط هستند. لوگوی شما همیشه باید بر روی بسته بندی قرار گیرد تا مشتریان ثابت شما سریع بتوانند محصولات شما را تشخیص دهند و مشتریان جدید نیز بتوانند برند شما را بشناسند.

رنگ هایی که می خواهید برای طراحی بسته بندی محصول خود انتخاب نمایید باید با لوگو مرتبط باشند. حال چه بخواهید از رنگ های مشابه یا کاملا متضاد استفاده کنید، باید آنها به خوبی کنار هم بنشینند.

اگر هم راهنمای سبک دارید، شما چند گام جلوتر هستید. راهنمای سبک شما را در مورد نحوه استفاده از رنگ ها در طراحی بسته بندی یاری خواهد نمود و هر اطلاعاتی نیاز داشته باشید را در اختیارتان قرار می دهد.

ساختار و شکل بسته بندی نیز بر احساسات تاثیر می گذارد

شکل بسته بندی می تواند منحصر به فردترین شناسه برای بسته بندی محصول شما باشد.

فرض کنید مشتری دارد قفسه سیروپ ها را نگاه می کند. همه شیشه ها تقریبا یک شکلند، اما ظرف بسته بندی سیروپ شما به شکل زنی است که می تواند مادربزرگ آنها باشد. شکل بسته بندی شما متمایز، منحصر به فرد و فورا قابل تشخیص است. همچنین به یاد آنها می اورد که چقدر پنکیک های مادربزرگ خوشمزه است. کار تمام است. محصول شما فروش رفت.

شکل، قدرت ایجاد واکنش های احساسی را دارد.

اشکال و خطوط، بدون هیچ زمینه ای، واقعا می توانند احساس وحشت، ترس، خرسندی یا هیجان را القا کنند. بنابراین اگر روی ظرف سیروپ که به شکل زنی است این جمله نوشته شده باشد: (بنظر می رسه این خانومه می تونه پنکیکای خوشمزه ای درست کنه!) این پتانسیل را دارد که واکنش‌های احساسی قوی‌تری برانگیزد.

درست است که هیچ شکل بی نقصی برای همه انواع بسته بندی وجود ندارد، اما یک سری قواعد کلی روانشناختی برای طراحی بسته بندی محصول وجود دارد که باید آنها را در نظر بگیرید.

مطالعات نشان داده که برای افراد خطوط منحنی از خطوط صاف جذاب تر است. همچنین تحقیقات یک تیم در دانشگاه کالیفرنیا نشان داد که افراد فضاهای منحنی را بیش از فضای های مستطیل شکل یا مربع شکل زیبا می پندارند. همچنین در مقاله ای دیگر آورده شده که افراد اشکال و خطوط تیز و زاویه دار را تهدید آمیز می بینند.

از کنار گذاشتن اشکال سنتی بسته بندی هراس نداشته باشید. اما مطمئن شوید که “تفاوت” تنها معیار شما نیست. و طراحی بسته بندی متفاوت، مناسب محصول و مرتبط با برند را هدف قرار دهید. اما، روانشناسی اشکال را نیز در نظر داشته باشید.

تاثیر بافت روی بسته بندی و لمس آن در ایجاد واکنش های متفاوت در طراحی بسته بندی محصول

بسته بندی ها فقط برای نگاه کردن نیستند، قرار است آنها لمس شوند.

شما دوست دارید هرکسی که طراحی بسته بندی محصول شما را ببیند، قانع شود تا آن را خریده و به خانه ببرد. به همین منظور، هنگام برنامه ریزی برای طراحی بسته بندی خود، باید قدرت حس لامسه را نیز در نظر بگیرید.

باید سعی کنید تا تجربیات لمسی مثبتی برای مصرف کنندگان ایجاد نمایید.

بافت‌هایی که لمس آن‌ها دلپذیر است، مشتریان را ترغیب می‌کند تا دست خود را روی محصول شما نگه دارند. و نگه داشتن محصولات در دست می تواند حس مالکیت روانی ایجاد نماید و تصمیمات لازم برای خرید را هدایت کند.

حس لامسه بسیار قدرتمند است، از آن به نفع خود استفاده کنید.

بافت بسته بندی می تواند بر ادراک مصرف کنندگان از محصول شما تأثیر بگذارد

علاوه بر ایجاد یک تجربه لمسی دلپذیر برای مصرف کنندگان، نحوه احساس یک بسته بندی می تواند بازخورد هایی در مورد خود محصول نیز ایجاد نماید.

برای مثال یک تحقیق نشان داده افراد کیفیت آبی که در یک لیوان یا ماگ محکم سرو می‌شود را بهتر از آبی که در یک لیوان یکبار مصرف ضعیف سرو می‌شود، می دانند.

محصول یکیست. این برداشت فقط به دلیل روش بسته بندی متفاوت است. یک بسته بندی نامرغوب باعث می شود مصرف کنندگان فکر کنند که محصول داخل آن نیز نامرغوب است.

بافت بسته بندی ای که انتخاب می کنید باید با محصول داخل آن مطابقت داشته باشد. اگر محصول شما لوکس و تجملاتی است متریال بسته بندی نیز باید لوکس باشد.

ارائه یک تجربه لمسی لذت‌بخش به مصرف‌کنندگان، می توانید به‌طور شایسته محصول و برند شما را به آنان نشان دهد.

استفاده از تایپوگرافی در بسته بندی واکنش های احساسی را برمی انگیزد

تایپوگرافی واکنش های احساسی را در طراحی بسته بندی برمی انگیزد

اهمیت انتخاب فونت را در طراحی بسته بندی خود را نادیده نگیرید. از این گذشته، فونت ها سیستم تحویل پیام بسته بندی شما هستند. فونت باید به بهترین نحو پیام شما را به مخاطب انتقال دهد.

از آنجایی که فونت ها توسط انسان طراحی می شوند، معمولاً پشت طراحی آنها معنا و مفهومی نهفته است. نباید فونتی را انتخاب کنید که مفهومش با پیامی که شما می خواهید برای مخاطب ارسال کنید متفاوت باشد.

دانستن اینکه هر نوع فونت (فارغ از کلمات) می تواند به شکلی خاص با مصرف کنندگان ارتباط برقرار کند، برای یک انتخاب صحیح حیاتی است. زبان تایپوگرافی شما باید منعکس کننده شخصیت برند و محصول شما باشد.

مشتری الویت است

یک طراحی بسته بندی محصول که به خوبی بهینه شده باشد می تواند برای محصول و برند شما بسیار مفید باشد. استقاده مناسب و در نظر گرفتن سوگیری های روانی و فرهنگی مصرف کنندگان در زمان طراحی بسته بندی محصول، این احتمال را که بسته بندی شما توجه آنها جلب کند به شدت افزایش می دهد.

مطمئناً، قیمت بر فروش یک محصول تأثیر می گذارد. اما طراحی بسته بندی محصول خوب نیز می تواند تاثیر زیادی بر فروش داشته باشد. ارتباط عاطفی مشتری با برند شما برای موفقیت الزامی است. مصرف کنندگان از احساسات خود برای ارزیابی برندها استفاده می کنند. خریداران تحت تأثیر تجربیات شخصی، ارزش ها، سن، سطح درآمد و بسیاری دیگر از عوامل قرار دارند. محصول باید نیازها و خواسته های مشتریان هدف را برآورده کند.

زمانی که فهمیدید نیازهای مصرف کنندگان چیست، روی طراحی بسته بندی به وضوح آن را نشان دهید و اطمیان حاصل نمایید که طرح شما پیام را به مخاطب انتقال می دهد. و اینگونه راه خود را به دل مشتری باز کنید.

بعد از عرضه محصول شما در بازارهای مختلف (چه بین المللی، چه سوپرمارکت های بزرگ سطح شهر و چه فروشگاه های کوچک محله) رقابت سخت آغاز می شود. محصولی که علاوه بر تمایز از رقبا بتواند به نیازهای اساسی مشتریان پاسخ دهد، می‌تواند توجه مصرف‌کنندگان را جلب نموده و آنها را متقاعد به خرید محصول نماید. سپس این مشتری جدید می‌تواند به مشتری وفادار تبدیل شود و در نهایت به مشتری دائمی.

آوند استودیو مشهد آماده ارائه خدمات متنوع از جمله طراحی و اجرای بسته بندی برای محصولات شماست. می توانید با خیالی آسوده طراحی و اجرای بسته بندی خود را به ما بسپارید.

سوالات متداول

طراحی بسته بندی چقدر مهم است؟

خب، اهمیت داشتن یک طراحی بسته بندی خوب بر کسی پوشیده نیست، همانطور که در بالا اشاره شد، یک طراحی بسته بندی می تواند موفیقت یا شکست شما در بازار را رقم بزند. و شما به عنوان یک تولید کننده باید تمام تلاش خود را بکار بندید تا محصولتان را از رقبا متمایز نمایید.


آیا طراحی بسته بندی بر فروش آن تاثیر دارد؟

صد در صد. یک طراحی بسته بندی خاص، جذاب و زیبا می تواند نگاه های خریداران را برباید، توجه ها را به خود جلب کند و مشتریان را قانع کند که این محصول را از قفسه بردارند.


پروسه طراحی بسته بندی به چه صورت است؟

در ابتدا ما ارزش های برند شما را در نظر گرفته و ویژگی های خاص محصول شما را شناسایی کرده و در نهایت با خلاقیت تمام یک بسته بندی خاص، زیبا و منطبق بر ارزش های برند شما و مخاطبین هدفتان طراحی می کنیم.


هزینه طراحی بسته بندی چقدر است؟

تعرفه طراحی بسته بندی ثابت نیست و به معیارهای متفاوتی بستگی دارد، شما می توانید با آوند استودیو تماس بگیرید و از تعرفه های طراحی بسته بندی محصولات مختلف مطلع شوید.


طراحی بسته بندی چقدر زمان می برد؟

پروسه طراحی بسته بندی، بسته به نوع محصول چیزی بین هفت تا ده روز زمان می برد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *